Newcastle Open Autumn Tournament Results

The October leg of the Newcastle Open was  a big success, with 130 adult competitors and a busy junior division too. It was great to see people from all levels show up to compete, from white to black belt. We saw some familiar faces on the mats (and on the podium) and welcomed some first time competitors too. Thanks, as always to the competitors and coaches that make these competitions a fun day for all.

Results of the Adult Divisions:

Women’s White Belt Middleweight
Gold: Jamie Daniel of Bad Boy Gym
Silver: Rachael Morgan of Griphouse
Bronze: Grace Muir of MMA Paisley

White Belt Light Feather
Gold: Daniel Grierson of Hokushinko Origin BJJ
Silver: Jay Verrecchia of MNBJJ

White Belt Adult Lightweight
Gold: Hayden Myers of the Forge Martial Arts
Silver: Shawn Thwaites of Checkmat Thornaby
Bronze: Daniel Brookes of Brazilian Jiu Jitsu Barnsley

White Belt Featherweight
Gold: Rhys Gray of Sixth Sense MMA
Silver: Liam Docherty of Bad Boy Gym
Bronze: Brandon Spence of Origin BJJ Newcastle – Gracie Barra
Bronze: Craig Kenmare of Hokushinko Origin BJJ

White Belt Middleweight
Gold: Aidan Pider of Team Lagarto Teeside
Silver: Jonny Haley of Checkmat
Bronze: James Farrer of Checkmat

White Belt Heavyweight
Gold: Norman Russel of Made 4 The Cage Fight Academy
Silver: Piotr Lejwoda of Origin BJJ Newcastle
Bronze: Christopher Brown of MNBJJ

White Belt Ultra Heavy
Gold: Chris Lamb of Itaipava Bjj
Silver: Chris Morgan of Checkmat
Bronze: Chris Devlin of MNBJJ

White Belt Master Middleweight
Gold: Michael Kowalik
Silver: Kevin Muldoon
Bronze: Will Russell
Bronze: Chris Lewick

White Belt Master Medium Heavy
Gold: Michael Eccles of Checkmat
Silver: Scott Nolan of Origin BJJ Newcastle

White Belt Master Heavyweight
Gold: Steven Morris of MMA Paisley
Silver: Pete Dixon of Oliver Lovall BJJ

Blue Belt Feather
Gold: Craig Tobin of MNBJJ
Silver: Steven Briggs of South-Shields Fighting-Fit
Bronze: Mike Reay of Gracie Barra Preston
Bronze: Chris Murray of MNBJJ

Blue Belt Lightweight
Gold: Milad Ahady of South Shields Fighting Fit
Silver: Filip Swiatek of 10th Planet Darlington
Bronze: Ryan McFarlane of D-Unit

Blue Belt Middleweight
Gold: Matt Bird of Brazilian Jiu Jitsu Barnsley
Silver: Michael Allen Watsonn of Origin BJJ Newcastle – Gracie Barra
Bronze: Michael Walton of Made 4 The Cage Fight Academy

Blue Belt Medium Heavy
Gold: Grant Koomson of Sixth Sense MMA
Silver: Andrew Mastaglio of Origin BJJ Newcastle
Bronze: Hassan El-Wardany of Itaipava Bjj

Blue Belt Heavyweight
Gold: Neil Laird of MNBJJ
Silver: Mike Quin of Checkmat
Bronze: Dave Straughton of Hokushino Origin BJJ

Blue Belt Master Lightweight
Gold: Stewart Glenc of Stealth BJJ
Silver: Brian Hambley of Team Lagarto Teesside
Bronze: Chrisy Johnston of Checkmat

Blue Belt Master Medium Heavy
Gold: Lee Jobling of Checkmat
Silver: Jason Broadhead of Combat Base
Bronze: Chris Brown of Origin BJJ Newcastle

Blue Belt Master Middleweight
Gold: Neil Laird of MNBJJ
Silver: Matthew Mclachlan of MMA Paisley

Purple Belt Lightweight division.
Gold: Kieran Lister of Checkmat
Silver: Claus Vistesen of Bad Boy Gym

Purple Belt Middleweight division.
Gold: Lee Kirtley of Checkmat
Silver: Harry Lowes of Checkmat

Black Belt Superfight
Gold: Shaun Matthews of Team Lagarto Teesside
Silver: Sam Howey of Checkmat


No-Gi

Women’s No-Gi Beginner < 61.5kg
Gold: Jamie Daniel of Bad Boy Gym
Silver: Emily Scarfe of Team Black MMA
Bronze: Linsey Milliken of D Unit Marcos Nardini BJJ

Beginner Super Feather No Gi
Gold: Daniel Grierson of Hokushinko Origin BJJ
Silver: Sam Hughes
Bronze: Jay Verrecchia of MNBJJ / Scottish Hit Squad

Beginner Featherweight No Gi
Gold: Rhys Gray of Sixth Sense MMA
Silver: Brandon Spence of Origin BJJ Newcastle – Gracie Barra
Bronze: Sam Hemingway of Bad Boy Gym
Bronze: Jordan Carr of South-Shields Fighting-Fit

Beginner Lightweight
Gold: Kamil Smorongiewicz of Hokushinko Origin BJJ
Silver: Chris Roy of MNBJJ
Bronze: Lee Hoy of South Shields Fighting Fit

Beginner Middleweight No Gi
Gold: David Baldwin of Bad Boy Gym
Silver: Jonny Little
Bronze: Joe Tedd of 10th Planet Darlington
Bronze: Aaron Hamer of MNBJJ

Beginner Heavyweight No Gi
Gold: Christopher Brown of MNBJJ
Silver: Clive Nembhard of Origin BJJ Newcastle
Bronze: Jordan McGuirk of Hokushinko Origin BJJ

Beginner Ultra Heavy No Gi
Gold: Chris Devlin
Silver: Phillip Morgan
Bronze: Daniel Carter
Bronze: Michael Gardener

Intermediate Lightweight No Gi
Gold: Ryan McFarlane of D-Unit
Silver: Gary McMillan of Volcano BJJ
Bronze: Filip Swialek of 10th Planet Darlington
Bronze: Callum Laskey of Bad Boy

Intermediate Featherweight No Gi
Gold: Sam Robinson of Itaipava Bjj
Silver: Chris Murray of MNBJJ
Bronze: Andrew Cameron of MNBJJ

Intermediate Middleweight
Gold: Dave Cunliffe of Itaipava
Silver: Stewart Glenc of Stealth BJJ

Intermediate Medium Heavy No Gi
Gold: Grant Koomson of Sixth Sense MMA
Silver: Jason Broadhead of Combat Base
Bronze: Jordan Holmes of Hokushinko Origin

Intermediate Heavyweight No Gi
Gold: Mike Quin of Checkmat
Silver: Joe Milward of South South-Shields Fighting-Fit
Bronze: Dave Sraughton of Hokushinko Origin

Intermediate Ultra Heavy No Gi
Gold: Nick Fenwick of Combat Base
Silver: Erdem Ciftci of South Shields Fighting Fit

Advanced Lightweight No Gi
Gold: Kieran Lister of Checkmat
Silver: Claus Vistesen of Bad Boy Gym
Bronze: Milad Ahady of South Shields Fighting Fit

Advanced Middleweight No Gi
Gold: Mighele Valente of 10th Planet Darlington
Silver: Lee Kirtley of Checkmat

Advanced Heavy No Gi
Gold: Neil Laird of MBNJJ
Silver: Lee Jobling of Checkmat

Junior Divisions:

Kids Yellow Belt+ <34KG Pee-Wee 1
Gold: Catalina Cifuentes of Griphouse
Silver: Benn Hambley of Team Lagarto Teeside

Gold: Liam Forsyth of Team Lagarto Teeside
Silver: Klaudia Lejwoda of Origin BJJ Newcastle

Kids Grey Belt < 21KG Mighty Mites
Gold: Ella Ryder of Bad Boy Gym
Silver: Daniel Lejwoda of Origin BJJ Newcastle – Gracie Barra

Grey Belt <u50KG Teen 2
Gold: Amaan Qayyum of Checkmat
Silver: Sam Bird of Bad Boy Gym
Bronze: Jake Goldthorpe of Combat Base

Yellow Belt < 46kg Junior
Gold: William Matthews
Silver: Paige Forsyth of Team Lagarto Teeside

Grey Belt < 24kg Pee-Wee 1
Gold: Ocean Davies of Combat Base
Silver: Harry Smallridge of Combat Base

Grey Belt u30KG Pee-Wee 1
Gold: Jessica Shefford of The Dungeon BJJ and MMA Academy (Sunderland)
Silver: Aidan Ryder of Bad Boy Gym
Bronze: Carina Cifuentes of Griphouse

Well done to all of the junior competitors. Great matches, great sportsmanship at all levels!

The team standings for the Autumn leg were:

Team Points
Checkmat – 89
MNBJJ – 69
Bad Boy – 51
Sixth Sense – 36
Hokushinko – 32
Combat Base – 29
Itaipava Bjj – 28
Origin BJJ Newcastle – Gracie Barra – 24
10th Planet – 23
South-Shields Fighting-Fit – 21

Special shout out to Sottish Hit Squad/MNBJJ for such an impressive total given that this wasn’t a local event for them, and the same for Hokushinko Origin BJJ. Thanks to all the teams that sent a squad down for your support!

Our next competition will be on December 6th, and will be the final event of the year. Thanks to everyone who competed this time around. We were far busier than we expected, and we’re sorry that some of the divisions over-ran. We appreciate your patience during what was a very long day, and we’re working to improve the event for next time around.